Usterka ta ma angielską nazwę „beep on – beep off” i może mieć różne przyczyny. Najczęstsze z nich to:
- uszkodzony dysk SSD
- zwarcie na którejś linii zasilania
- uszkodzenie w sekcji zasilania APU/RAMu
Uszkodzony dysk SSD
Diagnozę należy rozpocząć od dysku SSD. Wyciągamy dysk i próbujemy uruchomić konsolę. Jeżeli uruchomi się i wyłączy po minucie, to mamy problem z dyskiem/jego połączeniem z płytą główną.
Następnie należy sprawdzić sam dysk poprzez podpięcie go do komputera. Jeżeli „wyskakują” różne partycje + pierwsza partycja jest nierozpoznana przez system, to wszystko wygląda ok. Jeżeli mamy problem z odczytem, to warto spróbować wpiąć dysk bezpośrednio do płyty głównej – niektóre przejściówki NVME <-> USB-C nie działają prawidłowo i przez to odczyt dysku może nie być możliwy. Jeżeli dysk działa bardzo wolno lub nie działa w ogóle, to można spróbować podgrzać go hot airem. Jeżeli się to uda, to należy odczytać pierwszą partycję dysku i sklonować ją na drugi dysk SSD. Uwaga! Xboxy obsługują tylko dyski z innych Xboxów i na ten moment nie jest możliwa instalacja zamiennika w to miejsce. Po instalacji nowego dysku konsola powinna się uruchomić i dać obraz. Teraz należy ściągnąć OSU1 ze strony Microsoftu, skopiować go na pendrive i zainstalować system na konsoli. Jeżeli konsola się nie uruchamia po sklonowaniu partycji (dalej mamy beep on – beep off), to warto spróbować sformatować wszystkie partycje oprócz pierwszej.
Jeżeli dysk jest sprawny, to należy sprawdzić samo złącze do płyty głównej czy jego piny nie są luźne. Kiedyś widziałem przypadek, gdzie po wymianie portu HDMI konsola zaczęła mieć usterkę beep on – beep off. Okazało się, że ktoś podczas wymiany portu nagrzał płytę główną tak bardzo, że złącze dysku SSD lekko się uniosło i jego piny nie stykały się prawidłowo z płytą główną. W takim przypadku należy polutować złącze dysku i usterka powinna minąć.
Historia usterki
Bardzo ważnym aspektem naprawy usterki może być historia napraw konsoli. Przykładowo miałem u siebie konsolę, która oryginalnie w ogóle się nie uruchamiała. Klient znalazł zwarcie na linii zasilania RAMu spowodowane przez kondensator. Niestety po wymianie uszkodzonego elementu konsola zmieniła usterkę w „beep on – beep off”. Dzięki temu, że wiedziałem gdzie była oryginalna usterka, udało mi się pomóc klientowi. Okazało się, że uszkodzona była przetwornica wytwarzająca napięcia dla pamięci oraz uszkodzeniu uległ układ zarządzający zasilaniem RAM. Po ich wymianie konsola wróciła do pełni sprawności.